Prostata je sekundarni muški polni organ. Ima izgled kestena, zbog čega se naziva kestenjačom. Svojim položajem predstavlja raskrsnicu dva puta – urinarnog i genitalnog.
Prostata ima tri uloge:
učestvuje u stvaranju semene tečnosti i materija koje služe ishrani i održavanju pokretljivosti spermatozoida,
luči lizozim, cink i sekretorna antitela koje štite mokraćni kanal i bešiku od infekcije i
daje mehanički oslonac mokraćnoj bešici i održava dužinu i tonus mokraćnog kanala.
Šta je to benigna hiperplazija prostate?
Benigna hiperplazija prostate (BHP) predstavlja prekomeran dobroćudni rast pojedinih ćelijskih elemenata prostate (epitelnih ćelija žlezdanih meškova i njihovih izvodnih kanalića, glatko-mišićnih i vezivnih ćelija). Proces nastanka BHP se odvija najpre na mikroskopskom nivou, a potom dolazi do vidljivog uvećanja prostate. U procesu nastanka BHP su uključeni hormonski faktori, faktor starenja, nasleđe i životne navike kao što su dugo sedenje, prehlada, konzumacija alkoholnih. gaziranih pića, ljute hrane, sirćeta, gozjaznost, povišene vrednosti masnoća krvi i fizička neaktivnost.
Moguće posledice benigne hipreplazije prostate:
Svojim rastom prostata ne dovodi do suženja mokraćnog kanala, već izdiže i čini rigidnim vrat mokraćne bešike čime onemogućava formiranje levka kroz koga urin iz bešike treba da iscuri u mokraćni kanal. Ovaj fenomen dovodi do otežanog i isprekidanog mokrenja, odloženog početka mokrenja, slabljenje ili udvojenost mlaza urina, oticanja urina u kapima i nepotpunog pražnjenja bešike, do potpune nemogućnosti izmokravanja. Naravno, ovakve simptome mogu dati i upala, karcinom prostate, suženje mokraćnog kanala i vrata bešike, kamen i tumor bešike. Posledice nelečene BHP su neophodnost nošenja stalnog urinarnog katetera, nastanak kamena u mokraćnoj bešici, infekcija, krvarenje, nastanak kesastih izvrnuća sluzokuže – divetikuluma, refluks urina iz bešike u bubreg i bubrežna insuficijencija. Usled naprezanja pri mokrenju se, mogu stvoriti kile trbušnog zida.
Urološki pregled jednom godišnje!
Zbog svega navedenog, korisno je da sistematski pregled svakog muškarca obuhvata i pregled urologa, da svi muškarci nakon 50. godine života barem jednom godišnje obave urološki pregled, a u slučaju tegoba i oboljenja prostate u familiji i češće, kao i pre 50. godine života. Pre operacije svake kile trbušnog zida, treba se takođe, javiti urologu. Pregled je usmeren na blagovremeno otkrivanje uvećanja prostate izazvanog BHP, diferencijalnu dijagnozu drugih bolesti koje loše utiču na pražnjenje bešike, pre svega kancera prostate i prevencije posledica BPH koje mogu nastati neprimetno i kod pacijenata bez ikakvih tegoba.
PRIMED 6 urinarius je prirodna formula na bazi meda, polena, svilovine i golice. PRIMED 6 se preporučuje kod:
benignog uvećanja prostate
akutne i hronične upale prostate i mokraćnih puteva. Aktivni sastojci preparata ispoljavaju blagotvorno dejstvo na zdravlje prostate. Redovnom upotrebom povoljno deluju kao pomoćno sredstvo u regulisanju tegoba koji prate benigno uvećanje ili upalu prostate i mokraćnih puteva.
Ukoliko imate potrebu da se više informišete o PRIMED preparatima ili drugim dijetetskim proizvodima koji se nalaze na ovom sajtu, ili jednostavno želite stručan savet za vaš zdravstveni problem, napišite email na:
e-mail: zdravsavet@gmail.com
Sve informacije i saveti na stranici primarna-medicina.com služe isključivo u informativne svrhe i ne mogu da zamene stručno mišljenje i pregled lekara.
Za sve informacije o vašem zdravlju i prepoznatim simptomima obratite se nadležnom lekaru.